Windtaping/Dział 2

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Windtaping

Teoria

Ten dział jest w całości poświęcony windtapingowi od strony teoretycznej - na praktykę jeszcze na pewno przyjdzie czas, i to wkrótce. Uspokajam Cię, drogi czytelniku: nie zniecierpliwiaj się, nie tyle, co wykorzystamy tą wiedzę praktycznie. Ta wiedza pokaże ci, jakie długości pasm stosować i gdzie.

Rodzaje i długości taśm[edytuj]

W tym rozdziale omówimy wszystkie wyszczególnione długości taśm, wraz z ich zastosowaniem, by lepiej zobrazować użycie każdej długości.
W nazwie uwzględniłem też Rodzaje, gdyż omówię też, jaka taśma może się nadawać, a jakiej się wystrzegamy z różnych względów.

Jakiej taśmy używamy?[edytuj]

Uwaga: poniższa tabela dotyczy wyłącznie taśm magnetycznych!
Szerokość (w mm) Szerokość (w calach) Stosowanie Czy się nadaje
12,7 mm 1/2 cala VHS (D-VHS, S-VHS, C-VHS), Betamax, Quasar VX, V-Cord, VCR, Video 2000 tak
19 mm 3/4 cala system U-matic wymaga potwierdzenia. Autor podręcznika nie dysponował kasetami U-matic
8 mm - system Video8 i pochodne wymaga potwierdzenia, raczej nie
3,81 mm - kasety magnetofonowe nie, łatwo się plącze, słabe możliwości aerodynamiczne. Z tej kasety można co najwyżej zrobić włosy dla Marzanny

Długości taśm z zastosowaniami[edytuj]

W tym rozdziale omówimy sobie i podsumujemy wiedzę związaną z długościami taśm, a także, co jest istotne, z zastosowaniem każdej długości. Każda z długości taśm zostanie przedstawiona w oddzielnym podrozdziale.

Taśma ultra-długa[edytuj]

Taśma ultra-długa jest zazwyczaj taśmą o długości około 2-3 metrów, lecz zdarzają się dłuższe odcinki taśmy, nawet do 20-30 metrów. Ze względu na swoją długość taśmy te zazwyczaj nie służą do puszczania listów czy też do windtapingu odległościowego (poza specjalną dyscypliną tegoż, czyli windtapingiem odległościowym długości dużej), tylko do układania wzorów na wietrze (a to i tak w przypadku krótszego zakresu, czyli 2-4 metrów, bądź, jeżeli ktoś opanował taśmę, 5-8 metrów). Zakres ten dzieli się na podzakresy, podobnie jak w radiofonii:

  • Podzakres 3 m (trzech metrów) - taśma o długości od 2 do 4 m
  • Podzakres 6 m (sześciu metrów) - taśma o długości od 5 do 8 m
  • Podzakres 9 m (dziewięciu metrów) - taśma o długości od 9 do 12 m
  • Podzakres 13 m (trzynastu metrów) - taśma o długości od 13 do 16 m
  • Podzakres 17 m (siedemnastu metrów) - taśma o długości od 17 do 20 m
Uwaga: w przypadku, gdy taśmy ultra-długie definiujemy tylko do 20 metrów, jest to ostatnie pasmo w tymże zakresie.
  • Podzakres 21 m (dwudziestu jeden metrów) - taśma o długości od 21 do 25 m
  • Podzakres 26 m (dwudziestu sześciu metrów) - taśma o długości od 26 do 30 m
  • Podzakres 31 m (trzydziestu jeden metrów) - taśma o długości od 31 do 40 m
Uwaga: Podzakres 31 m jest opcjonalny i został wpisany na listę zakresów jako dobrowolny w stosowaniu.
Istotne: W windtapingu nie mierzymy dokładnie taśmy (jest to trudne), dlatego konkretne zakresy mają dość duży pułap, średnio wynoszący około 3-4 metry.

Taśma bardzo-długa[edytuj]

Taśma bardzo-długa jest krótszym od taśmy ultra-długiej zakresem. Zakres ten został wydzielony specjalnie z myślą o windtapingu wzorów.
Długością ogólną taśmy jest pułap od jednego do czterech metrów, oznacza to częściowe (tylko w zakresie 3 m, zresztą, celowo utworzone) nachodzenie długości na taśmę ultra-długą. W tymże zakresie zazwyczaj nie wydziela się podzakresów.

Taśma średnia[edytuj]

Taśma średnia to zakres, który uwzględnia długości taśmy rzędu od jednego do półtora metra. Został opracowany z myślą o windtapingu odległościowym, gdyż taka taśma jest zbyt krótka, aby nadawała się do windtapingu wzorów.
Taśma średnia przy odpowiednich warunkach potrafi dolecieć naprawdę daleko - doszło do sytuacji, gdzie z niewysokiej górki (ok. 2-3 m wysokości) taśma poleciała na dystans, w przybliżeniu (windtaper prowadzący ów pomiary nie miał dokładnego sprzętu i przeprowadzał je na oko) wynoszący ponad 30 metrów! Oznacza to, że jeżeli stworzymy odpowiednie warunki, będziemy mogli cieszyć się sporym zasięgiem nadawanych przez siebie taśm.
Możemy to porównać do fal średnich w radiofonii - jeżeli stworzymy im odpowiednie warunki (tj. odbijanie się od jonosfery), wtedy będą mogły dolecieć naprawdę daleko.

Taśma krótka[edytuj]

nonsa

Taśma bardzo-krótka[edytuj]

nonsa

Taśma ultra-krótka[edytuj]

a tutaj wikipedia...

Jak pozyskać taśmę[edytuj]

Pozyskiwanie taśmy magnetycznej zazwyczaj zależy od tego, z czego ów taśmę (tutaj: kaseta z taśmą) i jak chcemy czerpać. Zazwyczaj w grę wchodzą następujące metody pozyskiwania taśmy:

  • Przez rozkręcenie kasety
  • Przez rozwalenie tejże.

Proszę mieć na uwadze, iż metoda przez rozkręcenie jest najbezpieczniejszą metodą - nie ryzykujemy w tym przypadku sytuacji, gdzie na przykład kawałek plastiku z kasety np. skaleczy niszczącego ów kasetę i spowoduje poważny wypadek przy pracy.

Przechowywanie taśmy[edytuj]

Niezbędne wzory[edytuj]

W praktyce[edytuj]

treść.